#Ergoshow2017

Jaká byla Ergoshow 2017? Ano, byly to dva dny plné napětí, síly, hudby, zábavy, vytrvalosti a výkonů na hranici lidských možností. Avizovali jsme také 1000 závodníků. Nakonec jich bylo přes 800 a naše ambice se téměř naplnily. Bylo toho ale mnohem více, co stojí za zaznamenání. Vydejte se po stopách této jedinečné akce od myšlenky, až po tento článek.

IMG_5319.JPG

Dlouhá cesta k Ergoshow


Odvaha

Když jsme se zhruba před rokem dozvěděli, že nám svaz přidělil pořadatelství XIV. MČR na veslařských trenažérech, měli jsme opravdu radost. Co víc si přát k 110. výročí založení klubu, než pozornost celé české veslařské obce. Na druhou stranu s postupem času jsme začali cítit tíhu tohoto závazku a zároveň potřebu udělat vše trochu jinak. Jinak znamená více pro lidi a s lidmi. Více zapojit veřejnost a firmy, abychom si nedělali šampionát sami pro sebe a pak si říkali, že jsme dobří. Rozhodli jsme se udělat šou. Ukázat dynamiku a možnosti zápolení na veslařských mašinách. To vše pro rozkvět klubu i veslařského sportu. Vzhledem k tomu, že jsme neměli žádný mustr, jelikož podobnou akci u nás nikdo nedělal, čelili jsme spoustě obav a strachu z toho, co se může stát.
 

Inspirace

V roce 2016 jsme uspořádali první školní pohár na veslařských trenažérech. Pilotní ročník měl vzdáleně propojit všechny zúčastněné školy v jízdě na 20 km tak, aby se mohly navzájem hecovat. Měli jsme notebooky s programem a trenérem na každé škole. Bohužel se nám nepodařilo propojit je všechny a nastaly i další technické komplikace. Proto jsme se rozhodli následující ročník udělat na jednom místě pro všechny. To zároveň slibovalo i lepší atmosféru a výkony. Propojení školního závodu a mistrovství už bylo nasnadě. Vzhledem k tomu, že školy se mohou účastnit jen akcí v pracovní dny a termín mistrovství byl dán v sobotu, měli jsme rázem dvoudenní akci. A to byl teprve začátek.
 

Inovace

Nebyl by to Filip Švrček (předseda VK Hodonín), kdyby nás nezavalil vlnou nápadů, jak udělat z akce zážitek a přidat do ní nové prvky. Po několikerých variantách jsme se nakonec rozhodli do pátečního programu přidat závod posádek z veřejnosti a firemních posádek. Ty měly volně přejít v závod celebrit a večerní program. Desetičlenné týmy stejně jako školy (u nich byly týmy dvacetičlenné) jely na 20 km systémem štafety. Díky pravidelným hodinám fit veslování na trenažérech na Vesláku jsme se inspirovali spojením čtyř strojů za sebou a tak vznikl závod čtyřek akademiků. Posledním rébusem byla kategorie žáků. Ti standardně v Českém poháru nestartují. Jsou ve své nejintenzivnější růstové fázi, a proto se jejich příprava zaměřuje nejen na veslování. Tak vznikl trojboj - jízda na trenažéru, člunkový běh a Jacíkův test.
 

Ergoshow

Jak a proč vznikl pojem Ergoshow. Jednoduše jsme potřebovali spojit oba dny a všechny závody v jeden celek.  Ergo vychází z termínu ergometr (Ergometr je zařízení, které dokáže měřit výkon, podávaný člověkem. V podstatě se může jednat o určitý druh trenažéru, který je vybavený přesným regulátorem a měřičem zátěže), který se běžně používá pro veslování na trenažéru. Show - bude díky pojetí celé akce s doprovodným programem partnerů, zapojením celebrit a živým přenosem na internetu (Youtube).

IMG_5002.JPG

Pátek

Pátek jsme začali už ve čtvrtek, kdy jsme celý den dolaďovali detaily, vyráběli poslední navigační prvky a vozili trenažéry. Těch jsme nakonec v rámci akce měli v hale skoro celou stovku. Část máme vlastní, část nám půjčil svaz, společnost Rowline a zbytek nám půjčili z Big one fitness v Brně.

Přípravy skončily někdy po půlnoci a my jsme moc vděční správcům haly Teza, že tam s námi byli po oba dny tak dlouho.

Páteční osmá hodina odbila a školy se začínaly trousit do haly. Přijelo sedm základních škol s dvacetičlennými týmy a tři střední školy, které jely čtyřkilometrovou trať. Přesně v devět hodin podle plánu závody odstartovaly. Nakonec byl systém upraven tak, že každý v týmu jel přesně jednu minutu a střídali se v předem určeném pořadí. Nejrychleji vyrazili žáci z Míráku v Hodoníně a v první třetině trati drželi zlato. Postupně se však před ně dostali oba slovenští zástupci a nakonec i Břeclavská škola Kupkova. Velký souboj se odehrál o první místo. Holičská základní škola ač po většinu závodu vedla, ztratila prvenství v posledních stovkách metrů a z vítězství se radovali žáci ZŠ Vajanského ze Skalice. Po dvaceti kilometrech byl rozdíl v cíli pouhých 5 vteřin. Po rozhovorech s učiteli jsme zjistili, že převaha slovenských škol byla způsobena především poctivou přípravou (vítězná škola skončila loni na chvostu startovního pole).  

Trenažéry ani nestačily vychladnout a na závodiště nastoupili středoškoláci. Jejich štafetový závod na 4 kilometry jely všechny kategorie současně. Celkem jelo osm týmů a z nich měla nejpočetnější zastoupení Střední průmyslová a umělecká škola. Chlapci z 1.C této školy se stali největším překvapením, když vyhráli nejen svoji kategorii, ale porazili i o rok starší studenty. Závěrečné předávání cen bylo za účasti Ing. Milana Lúčky jakožto starosty města Hodonína a také místostarosty Mgr. Jiřího Jandy.

Výsledky školního poháru
Video ze školního poháru
Foto ze školního poháru 

Podvečerní program byl určen firmám a posádkám z řad veřejnosti. Jelo se stejně jako u základních škol na trati 20 km systémem štafet. Jediný rozdíl byl, že týmy byly po deseti s podmínkou dvou žen. Nakonec se tohoto pilotního díla mezi-firemních závodů zúčastnilo pět posádek. Od začátku až do konce vedli členové týmu pivovaru Mazák a stali se tak prvním držitelem Poháru starosty města Hodonína. Příjemným překvapením bylo druhé místo týmu z hodonínské radnice, čímž  potvrdili sportovního ducha celého města.

Výsledky firemního poháru
Video z firemního poháru
Fotky z firemního poháru

Na vyhlášení firemních posádek dorazily také celebrity doprovázené starostou Hodonína a také místostarostou Ladislavem Ambrozkem. Po předání cen, poděkování a focení se mohly týmy v roli diváků zúčastnit dvojboje celebrit. První disciplínou byla hra zvaná rybičky, která je zábavnou formou veslování na trenažéru. Jejím principem je pomocí síly a frekvence ovládat rybku, která pojídáním druhých sbírá body. Druhou disciplínou byl biatlonový trenažér poskytnutý stejně jako ten veslařský od společnosti Concept. Podobně jako aktuálně na sněhu bojující reprezentanti musely naše celebrity zvládnout kombinaci fyzického výkonu a soustředěné střelby.

IMG_5349.JPG
 

Kdo byly naše celebrity a jak dopadly?

1. místo obsadil Filip Sasínek (vítěz Zlaté tretry 2016 na 1500m). Na společném 2.-3. místě skončily dámy Iveta Vacenovská (stolní tenistka - olympionička  2012, 2016) a Michaela Migotová (jun. mistr světa veslování 2002 Litva na čtyřce). Nakonec nešlo o pořadí, ale o zábavu a podporu sportu. Děkujeme těmto třem skvělým hodoňákům za účast a úsměv se kterým vše zvládli.

 

Sobota

 

Závody

Přechod mezi pátkem a sobotou nebyl vůbec jednoduchý. Museli jsme nainstalovat a otestovat všechny trenažéry, veškerou techniku a připravit zázemí. Noční směna proběhla úspěšně, a tak se náš realizační tým mohl kolem sedmé ranní pustit do akce.

Závody v 9:30 zahájili ti, kteří v životě neměli tolik štěstí. Handicapovaní závodníci ve dvou jízdách předvedli hned na úvod, jak se má bojovat s nepřízní osudu i s ergometrem. Dokonce padl i český rekord - Waldemar Kubíček z Českých Budějovic s intelektuálním postižením (kategorie do 15 let) se svým časem 04:49,6. Poté začal opravdový maraton závodů, kdy se pozornost přelévala z jedné strany haly na druhou. V části klasických závodů začali dorostenci s dorostenkami a na opačné ploše palubovky odstartovali masters závod na 1 km. Hned vzápětí je vystřídal žákovský trojboj. Tento závod měl svůj nesporný přínos v tom, dostat ty nejmladší do atmosféry velkých akcí a motivovat je k vytrvání u sportu. Z našich řad se nejlépe dařilo druhému Šimonu Hýbnerovi a třetí Lee Hýbnerové. Slušné desáté místo mezi dorostenci dosáhl Tomáš Hujňák.
 

Po skončení dorostu závodili junioři, kde stojí za zmínku dramatický souboj o zlato mezi Vítem Šantrůčkem a Gabrielem Máhlerem, který nakonec urval Vítek z SK Hamr skvělým časem 6:08,8. Ve stejném čase se druhá stage změnila na čtyři řady čtyř vzájemně propojených trenažérů. Vůbec poprvé se u nás uskutečnil závod tohoto formátu a u diváků měl obrovský ohlas. Ukázal tak možná cestu, kterou by se mohlo halové veslování ubírat. Soutěžili univerzity v jízdě na čtyři minuty o co nejdelší vzdálenost. V nejprestižnější kategorii mužských čtyřek zvítězila maďarská posádka University of Széchenyi István s výsledkem 1246 metrů.

IMG_5769.JPG 

Slavnostní ceremoniály probíhaly v pauzách mezi závody a někdy to bylo opravdu kouzelnické umění stihnout včasný start. Až na pár vyjímek startovaly všechny závody přesně na čas. Ceny předávali Míša Migotová a předseda ČVS Dušan Macháček. Velice si vážíme přítomnosti Jiřího Kejvala, současného předsedy MOV, který se také připojil k předávání pohárů a medailí. Významným okamžikem bylo udělení čestného členství ČVS Miroslavu Hatalovi, který byl dlouholetým předsedou našeho klubu.

Vrcholem dne byly souboje mužů a žen jak lehkých vah, tak i bez omezení hmotnosti. Krásný souboj svedli v mužské lehkovážní kategorii Lukáš Babáč s Janem Vetešníkem. Z obhajoby se nakonec radoval slovenský borec Babáč z Piešťan v čase 6:08,9. I náš klub zde zanechal stopu v podobě našeho rodáka Milana Viktory závodícího za ČVK Brno, který skončil se ztrátou deseti sekund na pátem místě. V kategorii mužů i žen se překvapení nekonalo a při neúčasti Ondřeje Synka a Mirky Topinkové Knapkové vyhráli s náskokem favorité. Konkrétně Jakub Podrazil z Dukly Praha (5:46,9) a Pavlína Žižková z VK Olomouc (6:57,6). I mezi ženami měl Hodonín svoji rodačku, když na druhém místě skončila Pavlína Flamíková závodící za ČVK Pardubice.

Nejstarším účastníkem byl Václav Zoubek (1944) z VK Smíchov. Uznání v kategoriích nad 50 let zaslouží naprosto všichni, kdo dokáží svůj život v tomto věku spojit s výkonnostním sportem. Na tomto místě se sluší složit hlubokou poklonu a dík všem z VK Hodonín, kteří se podíleli na přípravě, nebo dokonce i nastoupili k závodům. Poslední dík patří divákům, a to těm v hale i těm online, kteří sledovali naše živé vysílání na Youtube a živé vstupy na Facebooku.
 
Výsledky MČR
Výsledky MČR extra
Video z MČR

IMG_5818.JPG


Bez nich by to nešlo

Vlastní organizační tým akce byl složen především z členů VK Hodonín v čele s předsedou Filipem Švrčkem. Ten stál u pomyslného kormidla a z jeho hlavy vzešla myšlenka celé akce. Náš klub se dlouhodobě opírá o podporu města Hodonína, Jihomoravského kraje a České unie sportu a také o místní firmy, v jejichž čele stojí Stavební firma plus, Moravské naftové doly, Readymat a Top Advert.

Prostřednictvím organizace Teza jsme mohli vše hladce nachystat a zůstat v hale až přes půlnoc. Z rádia Petrov jsme si půjčili našeho osvědčeného moderátora Petra Zakopala, který vytvořil geniální tandem s Danielou Nacházelovou z Rowline, distributora trenažérů Concept.

Pro komfort závodníků nám ČSAD Hodonín poskytla řidiče s autobusem, který celý den pravidelně pendloval mezi halou, hotelem Krastal a nádražím.

Kompava dotovala závodníky i diváky energetickými nápoji a Sedita tyčinkami Lina, které jsou oficiálním partnerem českého veslování. Další energii dodával pivovar Mazák na čepu, i v podobě cen pro vítěze. Ti nejlepší si odnesli hodinky od společnosti Polar a všechny dárkové tašky byly provoněny čaji od Sonnentoru. Jelikož jsme na Moravě, tak vedle piva nesmělo chybět ani víno, a to konkrétně z Vinařského domu Dominant.
 

 IMG_5085.JPG

ERGOSHOW 2017 v číslech