Hodonínské hvězdy

Poslední víkend v září zazářila nad hodonínskými veslaři hvězda na letošním odsunutém Mistrovství ČR žactva ve veslování. Běžně červnové vyvrcholení sezóny se přesunulo na podzim a natáhlo tak závodní a přípravnou sezónu o několik měsíců. Pro hodonínské mládežníky to byl náročný 5denní maraton s krásným pondělním finálovým vyvrcholením.
Na MČR v Račicích se představilo celkem 27 mládežníků z hodonínského klubu ve věku 11–14 let, kteří se zapojili do boje o 22 sad medailí. Hodonínští mohli získat celkem 15 medailí (v 15 disciplínách/kategoriích). Celkem nám startovalo 5 skifařů. Nejmladší a nejméně zkušení byli 11letí závodníci Ingrid Bauer a Marek Kolinek. Ingrid mezi děvčaty od první rozjížďky bojovala jako lev a ukázala tak, že bude patřit mezi favority. A taky, že jo – ve finále nevzdala souboj o první místo a utrhla se na špičce se soupeřkou z Jindřichova Hradce, kterou však nakonec neudolala. Celkově tedy krásné 2. místo. Její stájový kolega Marek Kolinek se toho vůbec nebál a šel si pro vítězství. Ještě na startu Marka trápila nepříjemná statistika, a to buď výhra, nebo plavání. I přes uvědomění si tohoto nepříjemného faktu, Marek šel do závodu po hlavě a vyhrál, co se dalo. Soupeře rozmetal hned na startu a finále získal zcela jednoznačně pro sebe.

DSC_0301.JPG

S narůstajícím věkem roste výrazně i konkurence a náročnost skifařských závodů. To okusili o rok starší Martin Kobzinek a Vanessa Čerklová. Martin je již vyzrálým závodníkem a po bezchybných jízdách vyhrál finále B. Ve finále také závodně pokřtil novou klubovou loďku, která mu nejen náramně slušela, ale také výborně jela. Poslední mladožákovskou závodnící byla Vanessa Čerklová, která se účastnila prvního MČR v těžké kategorii již vyzávoděných veslařek. Bylo to znát a Vanča se musela spokojit až s 16. místem. První smolařkou letošního ročníku byla Natka Zálešáková, která loni vybojovala 4. místo na skifu. Letos jej chtěla opět atakovat a přijela s formou a naladěním, které by jí toto umístění možná vyneslo. Bohužel při startu semifinále se nepodařilo tempo, které hned prvním záběrem připravilo ztrátu dvou lodí na celé pole. Natka zabojovala a ztrátu umazala, v půlce již byla na postupu, ale síla ze stíhací jízdy v začátku chyběla na konci závodu. Proto se zklamaná Natka rozhodla zvítězit aspoň ve finále B, a to co největším rozdílem. To se podařilo a tím patří Natálii krásné 7. místo (vítězství v malém finále).

Letos jsme priority posunuli do velkých disciplín, a proto se v disciplíně dvojskifu představilo jen starší žactvo. Velkým překvapením se stala děvčata Jůlie Lupačová a Anička Hošková, které obrovská bojovnost posunula v třináctkách do finále A. Tam už však děvčata na soupeře nestačila. I přesto holky dlouho bojovaly o 5. místo s olomouckými závodnicemi. V závěru již došla síla, ale i přesto to byl moc hezký závod a celkem tedy 6. místo. O 3 místa hůře si počínali jejich kluboví kolegové Ondřej Vlachinský a David Konečný, kteří se ve stejné kategorii rvali o místa v B finále. Celkem 9. místo. Posledním dvojskifem byl favorizovaný tým Lukáš Kolinek a Honza Kobzinek, kteří letos neprohráli a ani zde nenašli přemožitele. Až z říše snů – tak se dá popsat sezóna této posádky. Ve finále ukázali svou sílu a zvítězili zcela jednoznačně stylem start-cíl. První místo a cenná zlatá medaile pro tyto obry.

DSC_0263-1.JPG

Další disciplínou byla párová čtyřka s kormidelníkem. Disciplína, na kterou jsme my i konkurence nejvíce vsadili (v každé kategorii bylo na startu nad 20 lodí). Čtyři kategorie, čtyři medaile –to byl sen trenérského dua Filip Švrček a Josef Mančík. Samozřejmě nikdy nikdo toto tajné přání nevyřkl nahlas, ale i přesto ambice byla. Po rozjezdech se tento sen přiblížil realitě, když všechny naše lodě ve svých jízdách poměrně suverénně zvítězily. Ještě 100 metrů před cílem jsme se u mladších holek radovali z nadvlády párových čtyřek, když do toho přišla technická zrada ve formě několikanásobného raka. Ono to vlastně ani nebyl rak, to musela být račická chobotnice, která držela štrokovy veslo a nechtěla pustit. Děvčata z desetivteřinového náskoku ztratila a bohužel do cíle dojela na 5. místě. Čekalo je tedy finále B, které suverénně ovládly a skončily tak 7. I když to bylo hořké 7. místo, Ingrid Bauer, Sára Flášarová a Dominika Večeřová dále pokračují v mladším žactvu a pokusí se příští rok o reparát. Pouze Vanessa Čerklová postupuje do vyšší kategorie (kormidelnice Terezka Duroňová). Jejich kolegové se chybě vyvarovali a suverénně postupovali do finále. Zde však posádka Štěpán Chytil, Martin Kobzinek, Filip Kovač a Matěj Humpolík (kormidelník Jaromír Budiš) narazila do olomoucké zdi, která je nepustila do popředí a nechala s poměrně velkým odstupem na 2. místě. Krásná stříbrná pozice pro tuto posádku. Na tento úspěch chtěli navázat i starší, kteří se do toho pustili po hlavě. Hezký závod o bronz svedla děvčata Terka Šupová, Jitka Dvořáková, Natka Zálešáková, Jůlie Lupačová a kormidelnice Terka Duroňová. I když se děvčata snažila, bojovala a neudělala žádnou chybu, kousek pochyběl a bylo z toho nepopulární bramborové 4. místo. I přesto se jedná o úžasný a velmi cenný výsledek. Poslední a nejvíce očekávanou bitvou byla párovka starších kluků. Vědělo se, že si kluci mají co vracet z předchozích oblastních přeborů, a proto finálová startovní listina slibovala velký souboj mezi hodonínskými, Bleskem, Litoměřicemi a Olomoucí. Skoro všichni měli před startem závod v nohách a tak se čekalo na to, komu zbylo nejvíce sil. Neuvěřitelný souboj svedli Ondřej Vlachinský, Lukáš Kolinek, Honza Kobzinek, Adam Kouřil (na kormidle s Jiřkou Mančíkovou) s Bleskáčema, kteří je od startu do cíle hnali půl loďky před sebou. Kluci svůj náskok, který vytvořili 250 metrů po startu, udrželi až do cíle a stali se mistry republiky. Trenérský sen se sice rozplynul již v semifinále, ale i přesto trenéři odjíždí maximálně spokojení se ziskem jednoho zlata, stříbra, brambor a vítěz malého finále. „Vím, že mladší děvčata patřila do finále a bojovala by o 2. a 3. místo, proto párovky celého žactva považuji za velmi úspěšné a vyhrané,“ řekl trenér Filip Švrček.

DSC_0245.JPG

Kromě párovek se na start postavili také borci na čtyřce nepárové s kormidelníkem – Michal Pavelka, Adam Kouřil, Štěpán Konečný, Asim Hameed a kormidelník Jaromír Budiš. Kluci předvedli velmi sympatický výkon a bojovali o účast ve finále A. Ta jim o kousek unikla a celkově vybojovali 8. místo z celkového počtu 14 lodí.

DSC_0299.JPG

Letos však nebyla párová čtyřka tou největší disciplínou. Tou se stala párová osma mixovaných posádek 4 kluci + 4 děvčata v mladších i starších žácích. Hodonínští trenéři se připravili i na tuto disciplínu. A vzhledem ke skvělým výkonům na párových čtyřkách se očekával i výsledek na osmě. Mladší žáci měli na startu jen 3 soupeře, a proto toto finále bylo velkou neznámou. Ovšem už chvíli po startu se začalo ukazovat, jak to letos bude. Hodoňáci začali vytahovat špičku hned prvním tempem a ujížděli společně se soupeřem z Lysé nad Labem. Ten nakonec měl více sil a zkušeností a hodonínské nechal loďku za sebou. To znamená 2. místo a stříbrné medaile pro posádku tvořenou Štěpánem Chytilem, Filipem Kovačem, Matějem Humpolíkem, Markem Kolínkou, Sárou Flášarovou, Domčou Večeřovou, Kačkou Čechovou, Káťou Hýblovou a kormidelnicí Terezkou Duroňovou. Na stejnou loď večer nasedli starší žáci, kteří si to však zkoušeli již od soboty rozjezdem a nedělní opravou. Už před startem se vědělo, že by se musel stát zázrak, abychom porazili našlápnutou loď Třeboně a Lysé. Bronz však byl otevřený pro zbylé 4 lodě. A taky to bitva byla. Hodonínská posádka ve složení Terka Šupová, Michal Pavelka, David Konečný, Štěpán Konečný, Jitka Dvořáková, Asim Hameed, Anička Hošková, Terka Duroňová a kormidelnice Jiřka Mančíková bojovala s Bleskáčemi a ČVK Praha od samého začátku. Ve dvou sekundách se dojel tento závod o bronz. Hodonínským však chyběla síla v konci a celkově tak v krásném a velmi vyrovnaném závodě skončili na 5. místě.

DSC_0207-(1).JPG

Z trenérského pohledu byly závody pro hodonínské velmi podařené. „Jsem spokojený zejména s posunem po technické stránce všech závodníků,“ řekl Filip Švrček. Velké poděkování také patří fanouškům a FANS Hodonín, kteří se starali o perfektní atmosféru na tribuně. Společně tak patří Hodonínu po prvním MČR 3. místo v bodovaném Českém poháru.