První závod sezóny v Budapešti

První květnový víkend je každoročně spojen se závodním startem do sezóny. A bylo tomu i v letošním roce, kdy se hodonínský klub vydal závodit do Budapešti. Regata, jenž byla pořádána partnerským klubem MTK Budapešť, hostila všechny kategorie od staršího žactva až po masters.

Hodonínský tým vyrazil do hlavního města Maďarska v počtu 51 závodníků, kteří si přijeli porovnat aktuální formu. Nejlepších výsledků dosáhl Filip Kovač, který na dvojskfiu s Šimonem Kyjevským (VK Olomouc, společně se připravuje na OH naděje do Brna) skončil těsně za A reprezentační posádkou z Maďarska. Stejně tak se Filipovi společně s mladou posádkou (Matějem Vavříkem, Vojtou Kostelníčkem a Štěpánem Chytilem), podařilo vybojovat druhé místo na párové čtyřce, také za reprezentační posádkou Maďarska. I dorostenky na párové čtyřce (ve složení Ingrid Bauer, Anna Duroňová, Dominika Večeřová a Alžběta Dědková) vybojovaly cený kov za druhé místo. Starší žáci a žačky okusili konkurenci na delší trati 1500 m, která je pro hodonínské (a české) závodníky nestandardní. Z výsledků bylo zřejmé, že maďarští soupeři jsou přece jen na tuto trať lépe připraveni. Za zmínku stojí vítězství na skifech Tomáše Kovalčíka a Jakuba Šimka. Chlapci dominovali také na dvojskifu. Za kuriozní lze považovat závody dospělých, kde bylo vidět, stejně jako v ČR, že po 19 roku rapidně ubývá závodníků. Při závodu dvojskifu žen, startovalo 5 lodí a z toho 4 hodonínské. Bohužel jediná maďarská posádka zvítězila a následně nechala za sebou hodoňačky, které se porvaly mezi sebou. Stejně tak závod mužů na skifech byl záležitostí hodonínských borců.

152.jpg

Mezi nováčky se blýsknul Jiří Vyhnal a také Denis Večeřa, kteří svůj závod na skifech vyhráli.

Nižší účast byla vykoupena krásným letním počasím, a tak se závody v Budapešti nesly pohodovou a klidnout atmosférou.

 

Ve stejnou chvíli se o 700 km na západ konala pravidelná mezinárodní regata juniorů v Mnichově, kam se každoročně jezdí srovnávat česká reprezentace. Junioři Lukáš Kolínek a Anna Hošková startovali po oba dny jako součást týmu. Lukáš se stal platným členem nepárové čtyřky bez kormidelníka (non-coxu). Při hlavním sobotním závodě si Lukáš s posádkou vybojovali 2. místo za Velkou Británií a řekli si o místo na ME juniorů, které se bude konat za měsíc v polské Krušvici. Nedělní dělený závod chlapci vyhráli.

Anička bojovala o své místo na párové čtyřce a dvojskifu, kde po oba dny v dělených závodech obsadila druhé místo. Zejména však na dvojskifu s Hankou Wolfovou, jela s minimálním odstupem za favorizovanou lodí ze Slovinska. V jaké posádce se Anička objeví na ME juniorů je stále zatím tajemstvím, které se odhalí za týden při reprezentačním srazu.

051.jpg