Stříbrné mistrovství republiky v Račicích 2024

Mistrovství republiky v Račicích je každoročním vyvrcholením veslařské sezóny v červnu, na které se jednotlivé kategorie s pečlivostí připravují. I letos sezóna nejprve patřila žákům, načež o týden později nastoupili dospělí, dorostenci, junioři a senioři.

Celkem si veslaři z Hodonína odnesli 10 medailových umístění, z nichž jedno bylo zlaté a 9 stříbrných.

vyber_nedele-11-(2).jpg

Žáci

Stejně jako v minulých letech jsme na mistrovství jeli s relativně velkým očekáváním, avšak s jednou důležitou změnou. Z programu jsme vynechali mladší žactvo, pro které jsme vrchol sezóny stanovili na dřívější Mistrovství Moravy. Díky tomu jsme se s plným nasazením mohli soustředit na dvacetičlenný tým starších žáků a žaček 

Asi největší naděje se vkládaly do párové čtyřky starších žáků ve složení Jakub Šimek, Tomáš Holčík, Richard Mikuláš, Martin Sukup a Samuel Švrček na kormidle. Posádka během celé sezóny dominovala a od začátku dávala najevo své ambice na nejvyšší příčky. V pátečních rozjížďkách i sobotním semifinále dosahovali nejrychlejších časů a vše směřovalo k fantastickému výsledku. Ten se i přes mírné zklamání nakonec dostavil. Do finále nastoupili chlapci s velkou vervou a od samého začátku bojovali o vítězství s posádkou Slávie. Ta v závěru prokázala větší odhodlání, sílu a odpočatost a zvítězila. Zlaté ambice se tak sice nenaplnily, ale i tak je celkový výkon a konečné druhé místo skvělým počinem, a to nejen v očích našeho trenérského týmu.

S podobnými nadějemi vstupovaly do závodu i starší žačky (Stela Tóthová, Viola Ševčíková, Amálie Hačundová, Leona Michálková a Denisem Balákem na kormidle), které loni na párové čtyřce kralovaly. S vidinou vítězství v sobotních jízdách porazily velice kvalitní posádku Břeclavi, která jim chtěla vynahradit porážku ve finále. A to se jí i podařilo, čímž naše čtyřka skončila na 2. místě. I tak předvedly bojovný výkon a v samotném závěru se posunuly ze třetí příčky. Slzy smutku po závodě se snad s odstupem času stanou šťastnou vzpomínkou na krásný závod.

Tomáš Kovalčík a Jakub Šimek na dvojskifu také živili naděje na medailové umístění. Plány jim však zhatily silné týmy ze Slávie a Jindřichova Hradce, které od startu odskočily a nechaly jim pouze boj o čtvrté místo. Na naše nakonec zbyla nepopulární "bramborová" medaile. Stejně dopadla i osma mixovaná napůl z chlapců a dívek a také skifařka Lea Michálková, která závodila prvním rokem v této kategorii. Stella Tothová na stejné trati překvapila svoji účastí ve finále a konečným pátým místem. Samuel Švrček, který toužil také po A finále na skifu, jel nakonec finále B, kde obsadil třetí, tedy celkově deváté místo. Poslední zmínku si zaslouží sedmé místo (první ve finále B) děvčat starších žaček dvojčat Emy a Violy Ševčíkových na dvojskifu. Ta předvedla velkou morální vyspělost, když si po celý závod udržela konstantní 1,5 sekundový náskok až do cíle.

Celkově jsou výsledky kvalitní, i když jsme nedosáhli na tituly, tak se nám podařilo zvýšit celkvou kvalitu výkonů na úkor kvantity, jak bylo zmíněno na začátku. 

8837735a-1326-43db-acb3-f97adf32ef24.jpg

Dorost, Junioři, Dospělí, Senioři

Jiřina Mančíková si na dvojskifu lehkých žen společně s Josefínou Kubovou (SK HAMR) vybojovala první místo a jediný titul pro Hodonín.

I finále republiky starších kategorií se hned z rána rozjelo s pěti stříbrnými medailemi. Nečekaně se o senzační druhé místo postaraly mladé dorostenky na párové čtyřce: Adéla Bělochová, Ingrid Bauer, Eliška Kostihová a Dominika Večeřová. Společně s holkami z Brna si tato děvčata vybojovala i druhou stříbrnou medaili a titul vícemistryň republiky na osmě v kategorii dorostenek (Adéla Bělochová, Alžběta Dědková, Dominika Večeřová, Ingrid Bauer, holky z ČVK Brno a kormidelnice Anna Duroňová).

Mezi chlapci předvedl vyzrálý výkon juniorský reprezentant Lukáš Kolínek, který více než polovinu závodu bojoval o titul na skifu juniorů. Nakonec z toho bylo krásné druhé místo. Naopak, velezkušení borci Adam Kapa a Karel Běhal si vyšlápli na reprezentanty z Dukly Praha a okradli je o druhé místo na dvojce mužů bez kormidelníka.

Druhá juniorská reprezentantka, Anna Hošková, potvrdila své kvality, když na skifu juniorek podlehla pouze své dlouholeté rivalce Elle Boldišové a získala tak stříbro. I ve své druhé disciplíně, na reprezentačním dvojskifu s pardubickou Eliškou Kubrychtovou, prohrály boj o titul v samotném závěru s kolegyňkami z reprezentace a získaly tak stříbrné medaile.

Jednou z posledních disciplín a také stříbrných medailí pro Hodonín byl závod mužů na čtyřce nepárové. Do lodi usedli mladí reprezentanti Adam Krůza, Martin Slavík, Martin Pfeifer a zkušený Adam Kapa, kteří předvedli neskutečný závod s dramatickým koncem. K titulu a skalpu reprezentační posádky jim chyběla necelá vteřina.