Měsíc na vodě

Veslaři trávili červen na vodě. Dojeli i pro medaile.
 
Mezinárodní závod Hodonínská regata odstartoval veslařský maraton, jehož vrcholem jsou už tradičně republikové šampionáty. Sportovci z VK Hodonín během června nevytáhli vesla z vody. Startovali několikrát a dojeli si i pro medaile.

Veslařská regata se nesla ve slavnostním duchu. Hodonínský klub totiž slaví 110. výročí od svého založení. Závodu se zúčastnilo 500 sportovců z Čech, Moravy, Slovenska a Rakouska. Regata patří k největším v republice a bývá generálkou před nadcházejícími přebory Moravy a republikovými šampionáty. Putovní pohár nakonec jen s malým bodovým náskokem před domácími získali olomoučtí veslaři. Hodonínští ale ukázali, že jsou ve formě a mají ambice do následujících klání.

     
 
Bronzovou medaili hned týden po regatě vybojoval v rámci mistrovství Evropy v Račicích hodonínský odchovanec a rodák Milan Viktora spolu se svými kolegy na čtyřce bez kormidelníka.

    

Ani další víkend se neobešel bez kvalitních veslařských závodů. Hodonínští se vydali na Vltavu, kde se již po 104. jely tradiční osmiveslice v rámci Pražských Primátorek. Největší úspěch se podařil jediné čisté klubové posádce, a to starším žákům ve složení Michal Caletka, Daniel Kouřil, Martin Slavík, Nikolas Dvorský, Filip Mlýnek, Radim Slabý, Patrik Madarás, Juraj Kříž s kormidelníkem Petrem Herzánem, když se probojovali do pětičlenného finále A. Do finále se dostaly taky starší žačky Lea Hýbnerová a Bára Mlýnková ve společenství s Břeclaví a skončily na hezkém 4. místě. Dorostenci vyhráli finále B a skončili celkově šestí. Stejně dojela Veronika Brázdová ve společenství moravských klubů v kategorii žen. Tradičně své finále vyhrály hodonínské veteránky a druhými místy se blýskli veteráni muži. Odkaz na video historických osem najde zde: http://veslohodonin.rajce.idnes.cz/Primatorky_2017/#P6046567.jpg 

  

Ihned po Primátorkách se závodilo v Brně při přeborech Moravy. Zde sportovci projevili své kvality napříč všemi kategoriemi. Oblíbenou disciplínou je párová čtyřka, kdy své kategorie vyhráli téměř všichni od mladších žáků přes dorost, juniory až po seniory. Individuálně se prosadili v seniorech Andre Rédr (1.), Veronika Brázdová (2.), v juniorech skvěle závodil Václav Baldrián (2.), ve starších žačkách Lea Hýbnerová (1.) a její bratr Šimon (3.) v mladších žácích. Všichni se na skifech umístili na medailových pozicích. Na dvojskifech se prosadili v žactvu Juraj Kříž a Patrik Madaras (1.), v dorostu Patrik Hačunda a Ondřej Bolebruch (2.) a senioři Andre Rédr s Honzou Brázdou (1.). Poprvé se s přebory potkaly dorostenky, které se pohybovaly na rozmezí malého a velkého finále. Vzhledem k sobotnímu vlnobití bylo pro některé výsledkem i to, že se dostali do cíle. Z Brna jsme odjížděli příjemně naladění na následující vrcholy sezóny, republikové šampionáty.

    

Ještě před prvním mistrovstvím republiky jsme prověřili vybrané závodníky na super sprintu ve Vídni, kde se závodilo na malých disciplínách ve všech kategoriích. Nejlépe si počínal žákovský Patrik Madarás a senior Andre Rédr, když své disciplíny na skifech vyhráli. Stejně tak se vítězství podařilo ženám na dvojskifu Veronice Brázdové s Tamarou Konopovou, která dnes běžně závodí za Brno. Dvojskif také přál Lei Hýbnerové s Bárou Mlýnkovou v žákovské kategorii. Hezkým překvapením byl dvojskif mužů, když veteránský stále nováček Radek Škodík, přiskočil k mladému Adré Rédrovi a společně si přijeli pro stříbrnou medaili. Pro hezké druhé místo si na skifu přijela Klára Caletková, Vašek Baldrián a Veronika Brázdová. Ve Vídni se také ukázaly veteránky. Jejich čtyřka skončila na druhém místě. Zlatou tečku za závody ve Vídni udělala mixovaná posádka čtyřky ve složení Andre Rédr, Radek Škodík, Veronika Brázdová a Tamara Konopová.

Postupně jsme se prozávodili až do Račic. Tam se o víkendu 23.-25. června konalo mistrovství republiky v kategorii žactva. Hodonínský tým vedený trenéry Staňou Bělochem a Jarkou Tauferovou s 20 žáky přijel už ve čtvrtek. Následující dny nám však ukázaly, jak velká je konkurence v rámci České republiky. Už jen fakt, že u většiny malých i velkých posádek bylo na start přihlášeno nad 30 lodí, vypovídá o náročnosti těchto závodů.
Nejvíce se očekávalo od čtyřky mladších žáků ve složení Jakub Čech, Adam Kouřil, Šimon Hýbner, Šimon Foltýn s kormidelnicí Alenou Padun. Dále od Báry Mlýnkové a Lei Hýbnerové, také od skifaře Šimona Hýbnera a čtyřky starších žáků. I když mladší kluci pomýšleli na medaile, vybojovali krásné páté místo. Pro páté místo si v těžkém závodě přijela také Lea Hýbnerová. Ta je díky posledním vydařeným závodům zvyklá sbírat medaile, a tak pro ni páté místo bylo lehkým zklamáním. Poslední finálovou účastí byl skif mladších žáků, kde si Šimon Hýbner přijel také pro páté místo. Pětka nám zkrátka letos byla předurčena.
Za zmínku dále stojí vítězství v malém finále čtyřek starších žaček Báry Mlýnkové a Lei Hýbnerové ve společenství s Břeclaví a také starších žáků Filipa Mlýnka, Radima Slabého, Juraje Kříže a kormidelnice Aleny Padun. Obě posádky skončily na celkovém sedmém místě.

    

Přelomový víkend na konci školního roku pokračoval v Račicích při mezinárodním mistrovství ČR v kategoriích dorostu, juniorů a seniorů. Po mistrovství žáků v týmu vládla drobná nervozita a zodpovědnost za výsledek. Ve starších kategoriích závodí mnoho reprezentantů a kvalita konkurence je tudíž vysoká. Tým vedený trenéry Jaroslavem Švrčkem a Pavlou Svitákovou však byl odhodlaný uspět.  V kategorii dorostu Hodonín reprezentovali Tomáš Hujňák, Patrik Hačunda a Ondřej Bolebruch na dvojskifech a čtyřce párové. Tomáš spolu se svým kolegou Přemkem Piskořem z Ostravy dlouho atakovali medailové pozice. O pár sekund ztratili až v samotném finiši a tím získali 4. místo. Patrik s Ondřejem na dvojskifu zajeli skvěle a také vyzkoušeli atmosféru velkého finále, kde skončili na šestém místě. Společně pak usedli do párové čtyřky a krásným závodem vybojovali bronzové medaile. Republikovou premiéru si také odbyly dorostenky na párové čtyřce. Simona Bieliková a Blanka Koutná jely ve společenství s Pardubicemi. Pro cenné zkušenosti si přijely juniorky Klára Caletková a Veronika Brovjaková. Loňští mistři republiky z párové čtyřky Václav Baldrián a Michal Hvorecký tentokrát soutěžili v nově složené posádce s hostujícími juniory z Bratislavy Richardem Gondou a Jánem Michlíkem. Od začátku závodu jejich loď jezdila na předních pozicích, ale až samotné finále prověřilo kvality. Jednoznačné vítězství reprezentační čtyřky dalo možnost závodit pouze o stříbrné a bronzové medaile. Naši chlapci bojovali od samotného začátku a nakonec skončili třetí. Chvíli po závodě čtyřek usedli Vašek Baldrián a Ján Michlík na skify a zápolili ve finále individuálně proti sobě. Krásným závodem Václav nečekaně získal druhé místo a řekl si tím o velký zájem reprezentačního trenéra. Ján Michlík skončil na hezkém 5. místě.

    

Kromě párových disciplín se podařilo vybojovat medaili i na osmě juniorů, když Radek Sviták zasedl společně s výběrem z Moravy. Posádka v rychlém závodě skončila na třetím místě. V dospělých kategoriích se nám ukázali pouze tři závodníci z Hodonína, a to Andre Rédr, Veronika Brázdová a bratr Jan Brázda. Andre je velkým přínosem pro hodonínské veslování. Z pohledu výsledků i své činnosti na Vesláku. Andre startoval ve třech disciplínách ve společenstvích a na skifu. Na čtyřce párové skončil s moravskými kolegy na 5. místě. Individuálně na skifu proháněl s ostatními soupeři i několikanásobného mistra světa Ondru Synka, který si přijel pro další zlato. Andre předvedl krásný závod, ve kterém skončil na nepopulárním čtvrtém místě. Veronika Brázdová je tradiční sběratelkou medailí. I letos se jí podařilo uloupit stříbrnou na čtyřce párové ve společenství s kolegyněmi z Moravy. Individuálně se Verči letos nepovedlo prosadit a skončila ve velkém finále na šestém místě. Bratr Jan Brázda usedl do společenství několika klubů na osmě a v úplně posledním závodě mistrovství republiky dojel pro čtvrté místo.