Sauna VESLÁK

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Ve finské sauně jsou  kamna, která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 80 do 95°C. Také jsou ve finské sauně na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, tj. do desítek procent. 
 
 


Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfiny. Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde zlaté pravidlo dokud se vám to líbí, přesto je nutno dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka. Obvykle k němu dochází kolem 15 minut podle teploty vzduchu v prohřívárně sauny. Každé předržení jak v horku tak v chladu je riziková záležitost. 

           

Ochlazení těla po ohřátí v sauně se provádí buď prostým pobytem na studeném vzduchu nebo lépe prudkým snížením teploty pomocí sprchy. Prudké ohřátí a ochlazení těla se opakuje několikrát. Obvyklé pravidlo dokud se vám to líbí je dodržováno i zde. Pravidelné saunování výrazně zlepšuje imunitní systém člověka a vůbec zlepšuje život člověka, proto je často velmi doporučováno.

Nejlépe je saunovat se nahý. Nudita je povinná z hygienických důvodů v každé veřejné sauně na celém světě a výhodná z fyziologických důvodů, protože nejlépe umožňuje ochranu kůže vůči horku. Nahý, znamená "bez plavek" případně zahalený do bavlněného prostěradla. 

Sauna je přístupná pouze členům a přátelům klubu 

Kapacita sauny je 8+8 lidí, tzn. že za jeden cyklus 120 minut by se mělo umět vystřídat 16 lidí.

Cena za 120 minut saunování je 250 Kč pro nečleny, 150 Kč pro členy a 50 Kč pro členy do 18 let (v ceně je jedno prostěradlo) - zapůjčení druhého extra prostěradla, osušky a přezůvek - 25 Kč/ks  

Možnost individuální rezervace nebo skupin: rezervace sauny