Mistrovství světa, Evropy a ČR v halovém veslování 2024

Na poslední únorový víkend byl směřován vrchol zimní přípravy všech veslařů po celém světě. A to do Prahy, na Mistrovství světa, Evropy a ČR v halovém veslování (tedy veslování na trenažeru). I hodonínští veslaři se rvali o kvalitní výsledky a umístění.

Závody byly rozděleny do tří dnů. Ve čtvrtek v rámci zahájení mistrovství v hale O2 Universum odstartovali školní štafety, kde i Hodonín měl své zastoupení a to ve štafetě z Gymnázia Hodonín.

2L0A6644.jpg

V pátek byly na pořadu kategorie masters a mladší kategorie, kde právě hodonínští veslaři závodili nejvíce. Očekávání bylo velké jak mezi chlapci, tak i děvčaty. První startovali dorostenci, kde VK Hodonín měl jen jednoho borce na startu. Filip Kovač byl právem označen za papírového favorita. Předvedl velmi kvalitní výkon, v osobním rekordu 6:28,5, který jej vynesl na první místo mezi českými konkurenty v kategorii dorostu a stal se tak mistrem České republiky. V rámci světové a evropské konkurence byl Filip v poli s o ročník staršími kolegy, kde se také neztratil a  čas mu vynesl osmé evropské a 10 světové místo.

IMG_4007.jpg

Ve vyšší kategorii U19 startovalo hned 5 závodníků z Hodonína. Většina z chlapců si vylepšilo své osobní rekordy a tím ukázali, správný směr přípravy. Výsledkově se nejlépe zadařilo Lukáši Kolínkovi, který svým byť né nejlepším, časem 6:13,0 bral 10. místo na světě i v Evropě a 4. místo v ČR.

2L0A6663.jpg

Pro děvčata začal závod kategorií U17, kde startovaly 4 hodonínské veslařky. V hlavách určitě bylo spoustu ambicí, limitů a jiného očekávání. První na stroj usedly mladé dorostenky, kde nebylo cílem umístění na stupňi vítězů, ale zejména osobní rekordy a posun vlastních limitů. Bohužel tyto očekávání se naplnily až u Aničky Hoškové, ktérá sice zlepšila svůj osobní rekord na 7:41,3; to však nestačilo na juniorský reprezentační limit, který Áňa přijela pokořil. Tento čas bohužel stačil až na 17 místo, které tak bylo nejlepším našim umístěním v kategorii děvčat U17. 

IMG_4041-(1).jpg

V pátek se ještě představily děvčata v kategorii U19, kde předchozí příprava ukazovala mnohem lepší výkony než se nakonec podařilo dosáhnout. Svůj osobní rekord vylepšila Kateřina Klásková na čas 7:27,6, který tak stačil na 9 místo v ČR v kategorii U23. Za zmínku stojí také velmi kvalitní výkon kolegyňky z kategorie juniorek, teprve pár měsíců veslující Aleny Fukalíkové, která své maximum posunula o 8 sekund na čas 7:52,2.

V pátek se také představily dvě masters závodnice Pavla Svitáková a Stanislava Michnová. Pavla v kategorii 60-64 let získala medailové umístění. Stejně tak i sestra Staňka Michnová jela na svůj věk velmi kvalitní čísla a v čase 8:15 v kategorii 65-69 let získala také medailové umístění.

2L0A6307.jpg

V sobotním hlavním závodním dnů za Hodonín startovali 3 závodníci. Martin Slavík v kategorii 19-20 let předvedl skvělý výkon a v čase 6:09,6 sice nezískal cenný kov, ale skalp spousty starších českých reprezentantů. V kategorii U23 se velmi těsně umístil na 7. místě. Mladší kolega Adam Krůza, mistr Evropy z roku 2023 se vydal jinou cestou, a to lehkovážného veslování. Tento krok Adamovi vynesl skvělé výsledkové umístění, a to 2. místo na světě i v Evropě v kategorii lehký vah ročníku 19-20. Také 2. místo v ČR v kategorii U23. I když se jedná o senzační umístění, i sám Adam ví, že čas 6:33,5 není jeho maximem.

2L0A8360.jpg

Posledními hodonínskými závodniky byly děvčata v kategorii lehkých žen 19-20 Jiřina Mančíková a Anna Kolomazníková, které uzavřely závodní trenažerovou sezónu hodoňáků. Jiřka zopakovala své lehkovážnícké maximum a atakoval svůj osobní rekord v čase 8:34,8. Aňa vybojovala o dvě místa lepší výsledek, který však také nestačil na medailové umístění.

2L0A8438.jpg


Určitě stojí za zmínků působení hodonínských odchovanců, kteří již nyní hají barvy resortních klubů a oblékají reprezentační dresy. Nejlepším výkonem a výtězstvím se uvedla olympionička a nyní i mistryně světa a evropy v jízdě na trenažeru Pavlína Flamíková, která předvedla světový výkon a právem zvítězila. Také Václav Baldrián reprezentující Duklu Praha, si drží své výkony na úrovni lehce nad 6 minut. Posledním účastníkem původem z Hodonína je Milan Viktora mladší, který reprezentuje klub v Pardubicích. Milan se stal bronzovým medailistou v rámci MČR v kategorii mužů lehkých vah.

2L0A8673.jpg

Více fotografií hodoňáků v akci najdete v galerii ZDE